Nu är vi tillbaka! I år hoppas vi få göra det tillsammans med dig.

I år utvidgar vi vår verksamhet i Araby. Likt förra året kommer vi, under juli månad, arrangera aktiviteter för ungdomar på vardagarna. Detta sker mellan 15:30-20:00 och riktar sig främst till ungdomar på högstadiet och gymnasiet.

Utöver det kommer vi, som församling, i år att finnas i Arabyparken två dagar i veckan. Tisdagar och torsdagar från kl 17:00 vill vi finnas på plats med grill, tält och aktiviteter för barnen. Detta gör vi för att knyta nya kontakter med området och vi hoppas att många vill vara med och mötas där.

Armin kommer finnas på plats och ansvarar att allt finns där. Utöver det önskar vi några volontärer per vecka som bokar in sin närvaro och är tillgängliga för våra besökare. Där finns man vid grillen och är inställd på att samtala över en kaffe, ett parti schack eller kanske sin grillade middag.

Vill du vara med eller veta mer kontakta Armin på Armin.hosseini@ulriksbergskyrkan.se eller 0769015948