Ulriksbergskyrkan i Växjö har förmånen att vara en växande mångfacetterad församling med drygt 700 medlemmar och tillhör samfunden Pingst och Evangeliska frikyrkan. Vi har som församling engagerat oss på olika sätt för människor som flyr kriget i Ukraina. Vi har sedan våren haft ett gott samarbete med June Folkhögskola. Nu har vi fått möjlighet att fortsätta detta samarbete under våren 2023 genom ett projekt finansierat av medel från Europeiska Socialfonden (ESF). Detta är ett riktat arbete för människor från Ukraina vilket syftar till att ge goda förutsättningar för att de enklare ska komma in på den svenska arbetsmarknaden.

Projektet kommer innefatta olika arbetsmarknadsinsatser som till exempel vägledning, arbetsträning, praktik, språkundervisning och även social inkludering. Vi söker dig som vill samordna detta arbete lokalt i Växjö (ytterligare tjänst kommer tillsättas gällande språkundervisningen). Det är meriterande med tidigare erfarenheter av svenskt näringsliv och konkreta engagemang för människor i nöd.

Tjänstens omfattning är 50-75 % januari-juni 2023.

Tillträde v.1 2023, eller efter överenskommelse.

Frågor och ansökan skickas till rekrytering@ulriksbergskyrkan.se