Välkommen att fira påsk med oss i Ulriksbergskyrkan

Vi har tagit fram ett häfte med påskandakter för att vi ska kunna ha gemensamma andakter och bibelläsning även om vi befinner oss på olika platser. Det blir en påskvandring där vi får påminna oss om vad Jesus gjorde veckan innan uppståndelsen men också reflektera över vad det betyder för oss idag. Har du inte tagit del av häftet så kan du ladda ner det här.

Vi anpassar oss såklart efter rådande omständigheter och så här kommer påsken se ut:

Skärtorsdag (9/4) Öppen kyrka ”drop-in” Getsemanestund.
Kyrkan är öppen 19-21 och då har du möjlighet att komma och fira nattvard (vi kommer använda särkalkar), få förbön om du önskar, lyssna till bibelläsning, sjunga lovsång och be tillsammans. Vi kommer se till att det inte är för många samtidigt och att vi kan hålla rekommenderade avstånd till varandra.

Långfredag (10/4) 10:00 Streamad Gudstjänst via vår hemsida

Påskafton (11/4) 13:00 Together påskpicknick vid Arabybadet
Together – grill och brännboll vid Arabybadet för alla åldrar!
Ta med filt och något att grilla till dig själv + lite extra. Vi kommer ordna med brännboll och det som behövs för att kunna grilla. Vi kommer att dela upp oss så vi inte utsätter varandra för risker.

Påskdagen (12/4) 10:00 Streamad Gudstjänst via vår hemsida

Varmt välkommen!

 

 

Läs om allt som är på gång >

Se hela kalendern >