Var med och be!

Från och med söndagen den 23 januari träffas vi inte för gudstjänst i Ulriksbergskyrkan på grund av omständigheterna. Istället möts vi på olika platser runtom i Växjö och Alvesta för att be och läsa bibeln tillsammans. Inga vaccinpass behövs för de här samlingarna och vi kommer inte vara fler än 50 på varje ställe.

Platserna där vi möts är: Teleborgskyrkan, Diakonicentrum, Ulriksbergskyrkan, Fogmaker och Folkets hus i Alvesta. För de som önskar gå en bönepromenad finns den möjligheten och då möts man upp vid IOGT-NTO vid vattentorget i Växjö. Alla samlingar är kl. 10:00-11:00. Deluxe kommer att mötas i kyrkan och det finns möjlighet att lämna av sina barn där 09:45-11:15.

Teleborgskyrkan, Furutåvägen 5
Diakonicentrum, Allévägen 2
Ulriksbergskyrkan, Ulriksbergspromenaden 46
Fogmaker, Sandvägen 4
Folkets hus Alvesta, Allbogatan 15 i Alvesta