CR – Celebrate Recovery

CR01

CELEBRATE RECOVERY är ett Kristuscentrerat 12-stegsprogram för alla som brottas med sår, ovanor och beroenden, ja allt sådant som är en börda för oss i vårt liv. Se exempel i följande länk: https://youtu.be/B2zTmrO8SSk

Välkommen på Celebrate Recovery möten tisdagar jämn vecka kl 19:00 – 21:00, med dropin-fika kl 18:30. (Se Ulriksbergskyrkans kalender.) Ingen anmälan behövs. Höstens möten börjar 3 september.

Parallellt med Celebrate Recoverymöten kan man anmäla sig till att gå en STEGSTUDIEGRUPP på 25 lektioner, där man går lite djupare in i Celebrate Recovery-processen. Då möts man i grupper på 4-10 personer för att dela livet tillsammans under tystnadsplikt. Anmälan kan göras i samband med ett Celebrate Recoverymöte, en vanlig gudstjänst eller kan du kontakta Ulriksbergskyrkans kontor.

3,5 miljoner människor har redan gått igenom programmet. Välkommen du också!

Har du frågor avseende Celebrate Recovery kontakta celebraterecovery@ulriksbergskyrkan.se

 

För mer information se även Celebrate Recovery Sverige: http://www.celebraterecovery.se

 

RECOVERY DAY 28/9 kl. 10-16

Föreläsningar och workshops – sen nedan!

Anmälan: celebraterecovery@ulriksbergskyrkan.se

Kostnad: 200 kr

 

Recovery Day Växjö september 2019